Haber

ABD’den Sudan’daki şiddeti durdurma çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çıkan çatışmalardan endişe duyduklarını belirterek tarafları şiddete son vermeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da ordu ile Çevik Kuvvet Güçleri (RSF) arasında çıkan çatışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Blinken yaptığı açıklamada, taraflara Sudan’daki şiddeti durdurma çağrısında bulunarak, “Sudan Silahlı Kuvvetleri ile Hızlı Destek Güçleri arasında artan şiddet olaylarından derin endişe duyuyoruz. Hartum’daki Büyükelçilik ekibiyle temas halindeyiz. Şiddetin bir an önce durdurulması ve gerginliğin daha fazla tırmanmaması için tüm aktörlerle temas halinde olduklarını, mevcut sorunların ele alındığını belirterek, “Müzakereleri devam etmeye çağırıyoruz.”

Taraflar arasındaki anlaşmazlık

Sudan ordusuna, ordu tarafından yönetilen Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah al-Burhan başkanlık ederken, RSF’ye konseyin başkan yardımcısı General Mohammed Hamdan Dagalo başkanlık ediyor. Ordu ile RSF arasındaki gerilim, sivil yönetime geçiş ve demokratik seçimlerin önünü açmak için 5 Aralık 2022’de imzalanan “çerçeve anlaşma”da RSF’nin orduya tam entegrasyonunu içeren reformdan kaynaklanıyor. Al-Burhan, RSF’nin ordudan bağımsız bir güç olarak hareket etmesine artık müsamaha göstermeyeceğini belirtiyor ve Dagalo, RSF’nin derhal orduya katılmasını istiyor.

RSF, Darfur’daki isyancılara karşı savaşmak için eski yönetim altında kuruldu. – WASHINGTON

payashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu