Haber

Trump: Rusya’yı NATO ülkelerine saldırmaya teşvik ederim

ABD’de mart ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde mitinglerine devam eden Donald Trump, Güney Carolina eyaletinde seçmenleriyle buluştu. Eski başkan Trump, NATO ittifakına karşı mali yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde Rusya’yı üye ülkelere saldırmaya ‘teşvik edeceğini’ söyledi.

Conwat kentinde düzenlenen mitingde Trump, “NATO ben ortaya çıkmadan dağılmıştı” diyerek, başkanlığı sırasında “büyük bir ülkenin liderlerinden biri” ile yaşadığı diyaloğu anlattı. Trump, savunma harcaması hedeflerini tutturamayan NATO üyelerinin savunulmaması gerektiği yönündeki açıklaması üzerine bir müttefikle ‘karşı karşıya’ kaldığını belirtti. Trump, kendisine karşı çıkan müttefikine verdiği yanıtta, ödemelerin yapılmaması halinde Rusya’nın istediğini yapacağını ve olası saldırılarına ‘destek vereceğini’ söylediğini belirtti. Trump şu ifadeleri kullandı:

“Büyük bir ülkenin lideri ayağa kalktı ve şöyle dedi: Peki efendim, ödeme yapmazsak ve Rusya tarafından basılırsak bizi savunacak mısınız? Ben de ona şunu söyledim: Ödemedin, borcun var. Hayır seni savunmayacağım. Üstelik onları ne isterlerse yapmaya teşvik edeceğim. Bedelini ödemek zorundasın. Faturaları ödemek zorundasın.”

Trump’ın açıklamasının ardından Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, Trump’ın açıklamalarını ‘korkunç ve çılgın’ olarak nitelendirdi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

aksu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu