Haber

Av sezonunun son anları! Mezgit ve istavrit için sol tezgah

Bereket ve rahmetle başlayan av dönemi artık sona erdi.

Sezon başında bol miktarda palamut avının ardından hamsi hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü bir süre güldürdü.

Hamsi yasaklandı

Sezon ortasında seyrekliğiyle dikkat çeken hamsi avcılığının yasaklanmasının ardından trol ve dilbalığı avcılığından yakalanan mezgit ve istavrit tezgâhlarda satılıyor.

Av döneminin güzel başladığını kaydeden Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı;

“Denizde kum olsa ve balıklar doğal olarak azalsa bu durum uzun sürmez”

“Tezgahlarımızda halkımızın yiyeceği balıkları buluyoruz”

Trollerden, çekirgelerden geliyorlar, şu anda tezgâhlarımızda halkımızın yiyeceği balıklar buluyoruz. Ayrıca levrek, somon ve çipura balıklarını da yerel kafeslerimizden temin ediyoruz.

“Balık var ama vatandaşa pahalı”

Balıkçı Erdoğan Doğan, hamsi olmamasına rağmen tezgahların mutlu olduğunu söyledi. “Hamsi dışında istavrit, mezgit, lüfer, zargana, barbunya, levrek, alabalık, çipura, izmarit mevcuttur. Mezgit 50 TL, istavrit 50-60 TL, lüfer 150 TL, somon 70 TL, levrek 150-175 tl balık var ama vatandaşa biraz pahalı geliyor yinede vatandaşlarımız alıyor 1 ay sonra yasaklar gelecek ondan sonra dip balıkçılığı başlıyor denizin bereketi bitmiyor .”ifadeleri kullandı.

“Nisan’a kadar gidiyordu”

Balık almaya gelen Engin Altun, “Geçen yıllara göre bu yıl daha iyi, sezon daha erken kapanıyordu. Şimdi çeşit bol. Hamsi yok ama artık belli bir dönemi var. Eskiden nisan ayına kadar gidiyordu şimdi azaldı. “söz konusu.

haber-midyat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu